g
BAGIMLI OLMA ÖZGÜR OL PROJESI BASIN BILDIRISI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplumsal Rehabilitasyon Dernegi tarafindan hazirlanan ve Gençlik ve Spor Bakanligi 2014 yili Gençlik Projeleri Destek Programi tarafindan desteklenen GPDP-14-1-386 numarali BAGIMLI OLMA ÖZGÜR OL isimli projemiz 1 Eylül 2014 tarihinde baslamistir.

Bu proje basta tüm Dünya olmak üzere Türkiye ve Adana ilinde hizla artmakta olan madde bagliligi ile mücadeleye destek olmak, özellikle imkanlari kisitli lise çagindaki ve liseli gençleri madde bagimliligi konusunda bilinçlendirmek, ekonomik, soysal ve kültürel nedenlerle her hangi bir sekilde madde bagimlisi olmaya meyilli olan ve belki de bazi okullarda ve mahallelerde gençler arasinda özenti haline gelen madde bagimliligi kullaniminin önüne geçmek için anne babalari, gençleri, siyasetçileri, basini, yerel yönetimleri ve idari birimleri bilgilendirmek, bu konuda bilinçlendirmek ve gençlerin madde bagimlisi olmasinin önüne geçmek, anne baba, siyasi, basin ve diger kisilerin de bu konuda daha çok önlem almasini saglamayi amaçlamaktadir.

Mahalle aralarinda gruplar halinde basi bos halde gezen liseli gençlerin kendi aralarinda yaptiklari madde bagimliligi ve kullanimina karsi sempatik ve tesvik edici konusmalarina sahit olunmus ve bu olay bu projenin hazirlanmasi için çikis noktasi olmustur. Iste bu proje ile öncelikle Orta ögretim kurumlari yani liselerdeki gençlere, Gençlik Merkezlerindeki faaliyetlere katilan gençlere ve Anne Babalara bilgilendirme ve bilinçlendirme çalismalari yapilacaktir. Bunun yaninda yine gönüllü gençlerden bir tiyatro ekibi olusturularak bilgilendirme çalismalarinin yaninda "madde bagimliligi ile mücadele" ile ilgili bir oyun hazirlamak ve bu oyunu orta egitim kurumlarinda sunmak olacaktir. Yerel yönetim ve diger idari makamlarin bu konuya dikkati çekilecektir. Grup üyeleri ve egitim alan diger katilimcilar okullarda, camilerde, idare yetkililere ve islek caddelerde herkese bilgilendirme çalismalari yapilacaktir. Bu bilgilendirme ve diger proje çalismalari neticesinde gençler madde bagimliligi ile ilgili tüm bilgileri yine kendiler gibi gençlerden ögreneceklerdir. Bu da bu projenin etkisini artiracak ve madde bagimliligi kullaniminin azalmasini saglayacaktir.

Toplumsal Rehabilitasyon Dernegi Baskani Aynur ÖZÇINAR, "Bu projede hem katilimcilar hem de onlarin bilgilendirdigi kisiler hayatlari boyunca edinemeyecegi bilgileri kazanacaktir. Bu proje çok önemli farkindalik meydana getirecektir ve bu projenin hazirlanmasinda emegi geçen basta yönetim kurulu üyemiz Fatih ACARGIL olmak üzere herkese tesekkür ederim" dedi.

Projede görev almak isteyen gönüllü gençlerimizin facargil@hotmail.com adresine e-mail göndermeleri ve daha fazla bilgi için http://www.trder.org adresini ziyaret etmelerini önemle rica ederim.

 
 
 
 
g
TOPLUMSAL REHABİLİTASYON DERNEĞİ

HUZUREVLERİ M., 77206 S., M.PARTAL APT. NO:3, B.BLOK, ZEMİN KAT, ÇUKUROVA/ADANA
www.trder.org    www.trder.org.tr    rehabilitasyonder@hotmail.com    05324454997