g
Derneğin Kuruluş Amacı

Derneğin temel kuruluş amacı toplumda temel hizmetlere ulasmakta güçlük çeken engelliler, kadinlar ve göçmenler basta olmak üzere bütün kisitli bireylerin sosyal, ekonomik ve kültürel gelisimlerinin saglanmasi, emeklilerin üretken bireyler haline dönüstürülerek sosyal, ekonomik ve kültürel hayata tekrar kazandirilmalari yoluyla yöremizde toplumsal hayatin gelisimine katkida bulunmaktir.

Dernek, sosyal ve kültürel alanda faaliyet gösterir.

Dernegin temel çalisma konusu da; kurulus amacinda belirtilen hedef grubun gelisimi için ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlemek, diger kurumlarca bu kapsamda düzenlenecek faaliyetlere bir ortaklik halinde katilmak veya bu tür faaliyetlere destek saglamaktir.

Bu çerçevede dernekçe sürdürülecek çalisma konularindan bazilari;

•  Kisilerin sosyal hayata katilimlarini saglayacak sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemek,

•  Dernegin kurulus amaçlari çerçevesinde kisisel ve toplumsal bilinçlenmeyi artiracak konferans, seminer, panel, sempozyum, festival vb. egitim faaliyetleri düzenlemek, düzenlenen faaliyetlere ortak olmak veya destek saglamak.

•  Kisilerin istihdam kabiliyetlerinin artirilmasi amaciyla mesleki egitim faaliyetleri düzenlemek.

•  Kisitli kisilerin egitim ve saglik hizmetlerine erisimlerini kolaylastirmak amaciyla kamu kurumlari, yerel yönetimler ve diger STK'i ile isbirligi halinde çalismalar düzenlemek.

•  Dernegin egitim, saglik vb. faaliyetinde gönüllülük çerçevesinde görev yapacak katilimlara uygun çalisma ortami saglamak, gönüllülük çalismalarini gelistirici faaliyetler düzenlemek.

•  Yurt disindan veya yurt içinde benzer alanlarda faaliyet gösteren kurumlar ile bilgi ve deneyim paylasimi için isbirligini artirmak, ortak faaliyetler düzenlemek,

•  Benzer alanlarda faaliyet gösteren kurumlarin iyi uygulamalarini incelemek, bilgi ve deneyim paylasimi için bir grup yararlanicinin karsilikli veya tek tarafli olarak degisimlerinin yapilarak bir süreligine birlikte çalismalarini saglamak.

•  Amacin gerçeklestirilmesi için gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayinlari temin etmek, dokümantasyon merkezi olusturmak.

•  AB (Avrupa Birligi), diger ülkeler veya yurt içi kurumlarin düzenledigi hibe programlarindan faydalanmak üzere projeler üretebilmek ve uygulayabilmek.

•  Dernegin amaci ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diger dernekler le veya vakif, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluslariyla ortak bir amaci gerçeklestirmek için plâtformlar olusturmaktir.

 

g
TOPLUMSAL REHABİLİTASYON DERNEĞİ

HUZUREVLERİ M., 77206 S., M.PARTAL APT. NO:3, B.BLOK, ZEMİN KAT, ÇUKUROVA/ADANA
www.trder.org    www.trder.org.tr    rehabilitasyonder@hotmail.com    05324454997